دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » سرماخوردگی بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سرماخوردگی بعد از عمل بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

اگر قصد جراحی بینی خود را دارید احتمالا با سوالات بسیاری مواجه هستید، برای مثال جراحی بینی در چه فصلی بهتر است؟ عمل جراحی در فصل سرما بهتر است یا گرما؟ آیا احتمال سرما خوردگی برای همه افراد وجود دارد؟ یا فقط افرادی که جراحی بینی انجام داده اند دچار سرما خوردگی می شوند؟ ممکن است بینی خود را به تازگی عمل کرده و از ابتلا به سرماخوردگی نگران هستید. به منظور آشنایی با شرایط سرماخوردگی بعد از عمل تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سرماخوردگی قبل از عمل بینی

به طور کلی علائم سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی برای بیمار نشانه خوبی نیست و باید راه هایی برای پیشگیری این مشکل در نظر گرفته شود. اگر از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستید و مکرر دچار سرماخوردگی می شوید، بهتر است از جراحی در فصل سرما به ویژه در فصل زمستان اجتناب کرده و پیش از جراحی با مصرف موادغذایی مقوی یا داروهای مکمل، دستگاه ایمنی بدن خود را افزایش داده از بروز سرماخوردگی احتمالی بکاهید. اما اگر بیمار قبل از عمل بینی دچار سرماخوردگی شود، چه باید کرد؟ آیا در صورت سرماخوردگی باید عمل بینی را به تعویق انداخت؟

ویروس سرماخوردگی معمولا دستگاه تنفس فوقانی از جمله بینی، حنجره، حلق و سینوس ها را درگیر می کند. به همین دلیل جراحی بینی برای افرادی که دچار این ویروس شده اند، توصیه نمی شود. به طور کلی امکان جراحی بینی با وجود سرماخوردگی وجود ندارد، بنابراین بیمار باید برای بهبود سرما خوردگی داروهایی مصرف کند که استفاده از آن ها حداقل تا دو هفته قبل از عمل ممنوع خواهد بود. از طرفی جراحی بینی با وجود سرماخوردگی خطرناک بوده و ممکن است بیمار به عفونت ریه مبتلا شده و دوران نقاهت سخت و طولانی را در پیش داشته باشد. در نتیجه افرادی که دچار ویروس سرماخوردگی شده اند بهتر است تا زمان بهبودی کامل زمان عمل خود را به تعویق بیندازند.

سرماخوردگی بعد از عمل بینی

سرما خوردگی بعد از جراحی بینی

سرما خوردگی یک بیماری مسری است که از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می کند. معمولا در محیط های پر ازدحام و در مکان های شلوغ این انتقال بیشتر اتفاق می افتد. بنابراین فردی که عمل جراحی بینی انجام داده باشد، طبیعتا حضور کمتری در مکان های شلوغ دارد. به طور کلی احتمال سرما خوردگی در افرادی که جراحی بینی انجام داده اند، به سیستم ایمنی بدن بستگی دارد. هر چه سیستم ایمنی بدن قوی تر باشد، احتمال ابتلا به سرماخوردگی کمتر است مضاف بر اینکه سرما خوردگی باعث اختلال در ظاهر یا کارکرد تنفسی بعد از عمل جراحی نخواهد شد.

عوارض سرما خوردگی بعد از عمل بینی

ابتلا به سرماخوردگی بعد از جراحی رینوپلاستی بدترین زمان ممکن است، اما متاسفانه به دلیل ضعیف سیستم ایمنی بدن، برخی از افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند. همان طور که می دانید، تورم یکی از عوارض جانبی طبیعی در جراحی بینی است. در چنین حالتی اگر فرد دچار سرماخوردگی شود، التهاب و تورم در بافت ها افزایش یافته و گرفتگی بینی ایجاد می شود. کشیدگی، مالش و فشار به بینی در اثر تخلیه مخاط بینی می تواند بر روی بخیه ها و فرم بینی تاثیر بگذارد. همچنین دوره نقاهت و مدت زمان بهبودی بیمار را افزایش دهد.

مراقبت های لازم برای سرماخوردگی بعد از جراحی بینی

اگر چه سرماخوردگی در دوره نقاهت عمل بینی بسیار نگران کننده است، اما با رعایت نکات زیر احتمال بروز مشکلات ناشی از این بیماری، کاهش می یابد.

  1. پس از ابتلا به سرماخوردگی با پزشک خود در رابطه با نحوه درمان و مصرف دارو مشورت کنید.
  2. از مصرف خودسرانه دارو و بدون مشورت پزشک اجتناب کنید، زیرا استفاده برخی از داروها می تواند مانع از روند بهبودی شود.
  3. اگر آبریزش بینی داشتید به هیچ عنوان فین نکنید و تنها با یک دستمال به آرامی بینی خود را تمیز کنید .همچنین از مالش و خارش بینی خود اجتناب کنید.
  4. برای کاهش علائم سرماخوردگی پس از جراحی بینی، ازجمله رفع فشار ناشی از گرفتگی بینی از یک اسپری نمکی استفاده کنید.
  5. توجه داشته باشید که استراحت بیش از حد تورم بینی را افزایش می دهد، بنابراین در صورت سرماخوردگی بیشتر به حالت نشسته استراحت کنید و به هنگام دراز، دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
  6. یک رژیم غذایی سبک مانند سوپ مرغ و سبزیجات داشته باشید و مصرف نمک را به حداقل برسانید.
  7. در صورت سرماخوردگی در دوره نقاهت عمل بینی، مایعات فراوان از جمله آب و آبمیوه میل کرده و از مصرف نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید.
  8. عطسه و سرفه پس از جراحی بینی می توانند باعث پاره شدن بخیه ها و افتادگی نوک بینی شود، بنابراین سعی کنید به آرامی و با دهان باز عطسه یا سرفه کنید.
سرماخوردگی بعد از عمل بینی

بهترین فصل برای جراحی بینی کدام است؟

واقعیت این است که فصل در انتخاب اینکه چه زمانی عمل جراحی انجام دهید خیلی نقش مهمی ندارد، مگر آنکه دچار آلرژی فصلی بوده یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید. آلرژی فصلی عموما در پاییز و بهار بیشتر است و توصیه می شود کسی که آلرژی فصلی دارد، همه موارد را برای عمل جراحی در نظرگرفته و زمان جراحی خود را به فصلی که علائم آلرژی کمتری دارند موکول کنند.

جراحی بینی در فصل زمستان

بر خلاف تصورجامعه جراحی بینی در فصل پاییز و زمستان بهتر از عمل جراحی در بهار و تابستان است. دو فاکتور مهم درنتیجه نهایی بعد از عمل تاثیر دارد که باعث خشنودی بیشتر و رضایت از نتیجه عمل می شود.

  • ورم جراحی بینی

تورم یکی از عوارض جراحی بینی است که به تدریج کاهش پیدا می کند. یکی از عوامل مهمی که باعث کاهش تورم بینی می شود، انقباض عروق است وقتی که رگ های بینی منقبض می شوند ترشحاتی که از رگ ها خارج می شود کمتر خواهد بود. در نتیجه ادم و تورم بعد از عمل بینی کمتر می شود به همین دلیل پزشک بعد از عمل به بیمار توصیه می کند از کمپرس سرد استفاده کند که این کار باعث کاهش ادم و تورم بعد از عمل می شود. در فصل سرد سال این عمل به طور طبیعی اتفاق می افتد، چون هوا سرد تر است و انقباض عروق بیشتر است و میزان تورم بعد از عمل به طور طبیعی کمتر خواهد شد.

  • تابش نور خورشید

تابش مستقیم نور خورشید به محل عمل جراحی می تواند ترمیم زخم را به تاخیر بیاندازد و باعث تغییر رنگ محل جراحی شود و پوست محل جراحی نسبت به بخش های دیگر تیره تر شود. بنابراین به عنوان یک اصل کلی پیشنهاد می کنیم که بعد از جراحی زیبایی بینی زیاد در معرض نور خورشید قرار نگیرید و چون در فصل زمستان تابش نور خورشید غیر مستقیم است و شب طولانی تر است پس جراحی نتیجه بهتری دارد. توجه داشته باشید که بهترین زمان عمل بینی به فاکتورهای مهمی از جمله سیستم بدن بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد، بنابراین قبل از انجام جراحی با متخصص زیبایی در خصوص مناسب ترین زمان عمل بینی مشورت نمایید.

کلام آخر

اگرچه سرماخوردگی بعد از عمل بینی نگران کننده است، اما با رعایت نکات مطرح شده و مصرف داروهای تجویزشده توسط پزشک می تواند بدون عوارض جدی بهبود یابد. در صورت ابتلا به سرماخوردگی استرس نداشته و در صورت بروز هرگونه مشکل، پزشک خود در را مطلع کنید. پس از جراحی مراقبت های لازم را انجام داده تا از ابتلا به بیماری های مسری ایمن باشید.  کلام آخر اینکه صبور باشید، بعد از عمل بینی زمان نیاز است تا اینکه بینی به حالت طبیعی بازگردد.

دکتر ختمی

دکتر حسین ختمی

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *