دکتر حسین ختمی » جراحی گوش » جراحی زیبایی گوش در اهواز
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی زیبایی گوش در اهواز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

یکی از اندام هایی که در زیبایی صورت تاثیر گذار است گوش های اطراف سر هستند. نواقص زیادی به دلایل مختلف (مانند وراثت یا حادثه) ممکن است در گوش ها ایجاد شده باشد که می تواند در زیبایی فرد و همچنین اعتماد به نفس وی تاثیرگذار باشد. این جراحی عمدتا به افرادی توصیه می شود که گوش آن ها به ویژه در بخش لاله گوش متقارن نبوده یا به دلیل حادثه دچار نقص شده است. در ایران بیشترین متقاضی جراحی گوش و یا اتوپلاستی آقایان هستند که به نسب خانم ها گوش های بزرگ، پهن و گاها نامتقارنی دارند. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و با جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) بیشتر آشنا شوید.

اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) چیست؟

همانطور که گفته شد افرادی که در کودکی اندازه و گوش آنها بزرگ و نسبت به اجزای صورتشان نامتقارن است، از ظاهر خود راضی نیستند و در طول زندگی دچار مشکلاتی می شوند. برای مثال کودکان در سن مدرسه ممکن است از سوی همسالان خود مورد تمسخر قرار گیرند و بر روی شخصیت و اعتماد به نفس آن ها تاثیرات زیادی بر جای بگذارد. در بزرگسالان هم بدین شکل خواهد بود که به دلیل خجالت از فرم گوش خود آن را به وسیله موها و یا کلاه پنهان نمایند.

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی (Autoplasty) یک عمل جراحی پلاستیک گوش محسوب می شود که برای حل این مشکل مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس آمارها بیش از 60 درصد نواقص گوش مانند بزرگی گوش مادرزادی بوده و حالت وراثتی دارد که خوشبختانه مشکلی در شنوایی این افراد دیده نمی شود. اغلب بدشکلی ها در ظاهر لاله گوش مشاهده می شود که متداول ترین آن ها حالت گوش های خفاشی یا لاله های بزرگ (اصطلاحا بادبزنی) است. این مشکلات اکثرا با جراحی پلاستیک گوش برطرف می شود.

عمل جراحی زیبایی گوش برای چه افرادی مناسب است؟

این عمل به اشخاصی که از فرم و شکل ظاهری گوش خود راضی نیستند، توصیه می شود. برای مثال افرادی که اندازه و برآمدگی زیادی در گوش خود دارند اغلب مورد تمسخر عموم قرار می گیرند. این اشخاص با انجام عمل جراحی زیبایی گوش می توانند به ظاهر دلخواه گوش خود برسند و از مشکلاتی که تا کنون با آن داشته اند رهایی یابند. همچنین، برخی کودکان با نارسایی‌های جدی در گوش خود به شکل مادرزادی متولد می‌شوند. از همین جهت این افراد مناسب ترین افرادی هستند که می توانند این عمل را انجام دهند. به طور کلی جراحی زیبایی گوش برای افرادی که یک یا چند مشکل زیر را دارند، مناسب است.

 • عدم ناهماهنگی گوش با صورت
 • طبیعی نبودن حالت غضروف و لاله گوش
 • گوش های برجسته
 • گوش هایی که به دلایل مادرزادی به اندازه لازم رشد نکرده اند
 • گوش های بزرگ یا گوش های تا شده
 • نقص ظاهری در گوش ناشی از حادثه یا تصادف

نحوه جراحی گوش

جراح در ابتدا از پشت لاله گوش برش هایی را ایجاد می کند. بعد از ایجاد برش، باریکه نازکی از پوست برداشته می شود و سپس غضروف ها برای اینکه به سمت سر نزدیک شوند. همچنین، از حالت بد شکلی خارج شده و به اندازه لازم تراش داده می شوند. در نهایت محل برش داده شده، توسط بخیه های لازم در پشت گوش بسته می شود.

این برش ها در پشت گوش و روی چین پوست بوده و دیده نخواهد شد. در صورتی که جراحی گوش به صورت دو طرفه باشد باید دقت داشت هر دو گوش به صورت قرینه جراحی شده باشند. این جراحی زیبایی معمولا به صورت سرپایی بدون نیاز به بی هوشی عمومی با بی حسی موضعی انجام می شود. همچنین، دوره نقاهت و بهبودی این عمل کوتاه است و نیاز به مراقبت طولانی مدت ندارد.

بهترین سن برای جراحی پلاستیک گوش

سن جراحی زیبایی گوش باتوجه به شرایط بیمار متفاوت است، برای مثال ممکن است فرد در اثر حادثه دچار بدشکلی و نقص در ظاهر گوش خود شده باشد یا نقص ظاهری گوش به شکل مادرزادی در شخص دیده شود. برخلاف جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی که باید پس از سنین رشد و بلوغ انجام شود، اما برای رفع نقص ظاهری گوش به شکل مادرزادی بهترین سن جراحی 6 تا 8 سالگی است. زیرا در سنین 5 یل 6 سالگی لاله گوش رشد کامل خود را طی کرده و انجام جراحی آسان تر است. اگرچه جراحی گوش در بزرگسالی نیز بلامانع است و مشکلی برای شخص ایجاد نمی کند، اما معمولا غضروف گوش افراد بزرگسال به نرمی کودکان نبوده و نباید از جراحی نتیجه غیر معقول داشت.

مزایای عمل زیبایی گوش

 • درنتیجه انجام این عمل جراحی اعتماد به نفس افراد به ویژه کودکان که مورد تمسخر قرار می گیرند، باز می گردد.
 • زیبایی و جذابیت چهره را افزایش می دهد.
 • عمل جراحی گوش کاملا ایمن است و هیچ عارضه جانبی جدی برای بیمار ندارد.
 • این جراحی می‌تواند شرایط احساسی و روانی فرد را بهبود بخشد.
 • دوره ی نقاهت این جراحی بسیار کوتاه است.
 • این جراحی معمولا نیاز به بستری نداشته و باتوجه به شرایط بیمار به صورت سرپایی انجام می شود.

عوارض جراحی پلاستیک گوش

همان طور که اشاره شد، جراحی گوش یکی از ایمن ترین و کم خطرترین جراحی ها محسوب می شود، با این حال انجام هر جراحی ممکن است با اثرات جانبی کوتاه مدتی مانند درد همراه باشد. این جراحی معمولا عارضه جانبی جدی ندارد و تنها درد جزئی در بیمار حس می شود که با مصرف مسکن برطرف خواهد شد. در موارد بسیار نادر ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت در ناحیه جراحی، عفونت ایجاد شود که باید هرچه سریع تر درمان گردد. متاسفانه در برخی موارد که جراحی دو طرفه گوش توسط پزشک غیر حرفه ای و بدون تخصص انجام می شود، ممکن است تقارن بین گوش ها رعایت نشده و بیمار نیاز مجدد به جراحی داشته باشد.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

بیمار تنها چند ساعت بعد از جراحی گوش می تواند از مرکز جراحی مرخص شود، اما پانسمان ها تا پنج روز باید بر روی گوش باقی بمانند. به طورکلی راعیت برخی نکات می تواند دوره بهبودی را تسریع بخشیده و از بروز عفونت در محل جراحی جلوگیری کند. مهمترین مراقبت های بعد از جراحی گوش که توصیه می شوند عبارتند از:

 • پس از جراحی باید به صورت شبانه روز از هدبند های خود استفاده کنید و درباره مدت زمان استفاده از هد بند باید با جراح خود مشورت کنید .
 • بعد از جراحی گوش به هیچ عنوان رو به پهلو دراز نکشید و به سمت پشت بخوابید تا به گوش ها فشاری وارد نشود.
 • برای پیشگیری از ایجاد عفونت، بهداشت محل جراحی را رعایت کنید.
 • پس از جراحی سر خود را به پایین خم نکرده و سر خود را بالا نگه دارید.
 • در هفته اول از غذاهای سبک و نرم استفاده کنید، زیرا جویدن ممکن است در برخی افراد سبب ایجاد درد شود.
 • از سفر با هواپیما تا یک ماه بعد از جراحی گوش اجتناب کنید.
 • خروج خونابه از گوش، درد و تورم در گوش پس از جراحی طبیعی است. در صورت طولانی شدن این علائم توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.
 • با مصرف مواد غذایی مقوی سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و از افراد سرماخورده دوری کنید، زیرا سرماخوردگی می تواند سبب تحریک گوش ها شود.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره شد، انجام این عمل به شکل گسترده در بین بزرگسالان و کودکان که از ظاهر گوش خود راضی نیستند، رواج پیدا کرده است. از آنجایی که عمل جراحی زیبایی گوش از حساسیت بالایی برخوردار است باید توسط پزشک متخصص و مجرب در این زمینه انجام شود. در صورتی که این عمل توسط پزشک متخصص انجام شود نتایج قابل مشاهده به صورت شگفت انگیزی بر روی ظاهر، اعتماد به نفس شخص و کیفیت زندگی او تاثیر خواهد گذاشت.

دکتر ختمی

دکتر حسین ختمی

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *