دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » چه کسانی به عمل جراحی بینی نیاز دارند؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چه کسانی به عمل جراحی بینی نیاز دارند؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

روزانه تعداد بسیاری از جراحی های بینی در سطح کشور انجام می شود و مراجعه کننده های متعددی در سطوح مختلف جامعه از نظر فرهنگی اجتماعی و اقتصادی برای انجام این عمل به پزشک جراح مراجعه می کنند. اما در این میان این سوال پیش می آید که چه کسانی به عمل جراحی بینی نیاز دارند؟ و چه کسانی نباید این عمل را انجام دهند؟ به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کاندیدهای مناسب عمل جراحی بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مسئله اینکه انجام عمل جراحی بینی برای فرد مناسب است یا خیر، به یک امری چالش برانگیز تبدیل شده که در بسیاری از موارد بیماران را دچار سردرگمی می کند. در واقع بیمار باید از نظر فکری و روحی به این نتیجه برسد که آیا چهره اش با عمل جراحی بهتر خواهد شد؟ آیا انجام این عمل زیباتر دیده می شود یا خیر؟ در بسیاری از مواقع بیماران توقعات غیرعادی دارند و احساس می کنند با انجام این عمل جراحی در شغل، ازدواج و موقعیت اجتماعی شان تفاوتی ایجاد خواهد شد در صورتی که در بسیاری از مواقع هیچ کدام از این اتفاقات نخواهد افتاد.

چه کسانی به عمل بینی نیاز دارند

هدف از عمل جراحی بینی

به طور کلی جراحی بینی با دو هدف عمده انجام می شود که به شرح زیر است:

  • برخی از جراحی ها جهت رفع مشکلات تنفسی داخل بینی انجام می شود که جراحی های عملکردی بینی نامیده می شوند.
  • برخی از جراحی ها هستند که جراحی های پلاستیک و ترمیمی نام دارند که برای رفع نواقص و مشکلاتی که در ظاهر بینی وجود دارد، انجام می شود.

انواع جراحی های عملکردی بینی

جراحی هایی که در داخل بینی برای رفع مشکلات تنفسی و در واقع درمان بیماری انجام می شود، خود ممکن است انواع مختلفی داشته باشد.

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی یکی از بیماری های شایع است که در اثر مسدود شدن کانال های بینی باعث ایجاد اختلالات تنفسی می شود. این بیماری ممکن است به صورت مادرزادی یا در اثر تروما یا ضربه به بینی به وجود آید.  انحراف بینی در شکل ظاهری تاثیری نداشته و معمولا فرد در تنفس دچار مشکل می شود. این بیماری اغلب با علائمی مانند احساس گرفتگی بینی (در یک یا دو طرف)، مختل شدن خواب، اختلال در حس بویایی، سردرد و آبریزش بینی قابل تشخیص است.در جراحی انحراف بینی اصلاح انحراف انجام شده و در برخی موارد عمل همزمان بینی نیز انجام می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین فصل جراحی بینی

جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی، توده ای است غیر سرطانی که معمولا در اثر رشد غیر طبیعی سینوس ها و غشا مخاط بینی به وجود می آیند. این توده به دلیل ایجاد انسداد در مجرای بینی سبب اختلال تنفسی در افراد می شوند. علت ایجاد این بیماری مشخص نیست اما افراد با عفونت های مزمن و بیماران با سابقه آلرژی بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. پولیپ های کوچک اغلب با دارودرمانی از بین می روند، اما در مواردی که این توده بزرگ شده باشد، جراحی پولیپ بینی انجام می شود.

جراحی اصلاح شاخک بینی

بزرگ شدن شاخک بینی، یکی دیگر از مشکلاتی است که سبب اختلالات تنفسی در افراد می شود. شاخک بینی، در واقع برجستگی های دیواره بینی هستند که به تصفیه هوا و جلوگیری از ورود میکروب ها کمک می کند. همچنین، این شاخک ها وظیفه گرم و مرطوب کردن بینی را به عهده دارند. این شاخک ها به طور طبیعی در اثر افزایش خونرسانی بزرگ می شوند، اما گاهی به دلیل عفونت یا آلرژی بیش از حد بزرگ شده و سبب انسداد راه تنفسی می شود. امروزه به کمک اندوسکوپ و لیزر و امواج رادیوفرکانس حجم این شاخک های بینی کم می شود تا بیمار تنفس راحت تری داشته باشد.

جراحی زیبایی بینی

جراحی هایی که برای شکل ظاهری بینی انجام می شود ممکن است به دلایل مختلفی صورت گیرد:

  • برخی از بیماران دچار ضربه یا شکستگی یا سوانحی می شوند که موجب دفورمیتی یا ناهنجاری بینی فرد شود.
  • بیمارانی که به طور مادرزادی ظاهر بینی آنها دارای مشکلاتی بوده است. اغلب این افراد از بدو تولد این مشکل را داشتند و به تدریج با افزایش سن و کامل شدن رشد، نواقص بیشتر دیده می شود.
  • گروهی از افراد هم هستند که نه دچار ضربه و شکستگی شده اند و نه مشکل مادرزادی داشتند، بلکه در طی رشد بعد از سن بلوغ بینی آن ها دچار تغییراتی می شود. این تغییرات موجب تغییر شکل و دفرمیته بینی شده و اغلب این افراد برای جراحی زیبایی بینی به پزشک مراجعه می کنند.

چه کسانی به عمل جراحی بینی نیاز دارند؟

با توجه به موارد شده و معرفی انواع جراحی های بینی، بدون شک عمل بینی برای افرادی که از اختلال تنفسی رنج می برند، ضروری است. اغلب این افراد با علائمی مانند احساس گرفتگی همیشگی در بینی، خشکی دهان، آبریزش بینی، سردرد، خونریزی بینی و اختلال در خواب به پزشک مراجعه می کنند. پس از معاینه ممکن است انحراف بینی، بزرگ شدن شاخک بینی و پولیپ بینی این افراد تشخیص داده شود. در برخی موارد بیمارعلاوه بر این بیماری ها از ظاهر بینی خود راضی نبوده، بنابراین همزمان عمل جراحی زیبایی بینی هم انجام می شود.

اما اگر هیچ مشکل تنفسی نداشته و تنها از ظاهر بینی خود ناراضی هستید، بهتر است با پزشک متخصص مشورت نمایید. متاسفانه بینی برخی از افراد شکل ظاهری خوبی داشته، اما به دلیل عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، از چهره خود احساس رضایت ندارند. در این موارد عمل بینی توصیه نمی شود، زیرا بدون شک امکان عدم رضایت بعد از جراحی نیز در این افراد دیده می شود.

کلام آخر

عمل جراحی بینی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی محسوب می شود که کاملا ایمن و بی خطر است. با این حال اینکه چه کسانی به عمل جراحی بینی نیاز دارند، یکی از سوالات متداول در بین علاقه مندان به جراحی بینی است. به طور کلی تمام جراحی های بینی با هدف رفع مشکلات تنفسی و اصلاح ظاهر بینی انجام می شود. بدون شک جراحی بینی با هدف درمانی بسیار ضروری است و در برخی موارد عمل زیبایی به طور همزمان انجام می شود. در جراحی زیبایی بینی نیز نواقص ظاهری برطرف می شود و فرد لذت زیبایی بیشتری را احساس می کند. با این وجود قبل از جراحی با پزشک متخصص مشورت کرده و هدف از جراحی خود را بیان کنید.  

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی