دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » عمل بینی گوشتی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عمل بینی گوشتی

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

یکی از دغدغه ها و نگرانی هایی که اغلب بیماران دارند این است که آیا بینی آنها گوشتی است و اگر گوشتی می باشد می توانند جراحی کنند و اگر جراحی کردند احتمال بازگشت وجود دارد یا خیر؟

در ابتدا باید به یک تعریف کلی از بینی گوشتی پرداخته شود.

دکتر حسین ختمی ، جراح بینی در اهواز و متخصص گوش ، حلق و بینی با دانش روز دنیا می باشند؛ شما عزیزان به جهت تعیین وقت مراجعه به ایشان به جهت کسب مشاوره و راهنمایی برای جراحی زیبایی بینی بدون عارضه ، از طریق زیر اقدام کنید: با شماره های 09337078610 و 09378253132 تماس بگیرید. یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تعریف بینی گوشتی

اصطلاح بینی گوشتی اصطلاح غلطی است که در سطح جامعه رواج پیدا کرده. بینی در واقع از سه ساختمان تشکیل شده است استخوان غضروف و پوست پوشاننده آنها. اگر پوست روی بینی بیش از حد ضخیم کلفت و حاوی غدد چربی زیادی باشد اصطلاحا بینی گوشتی گفته می شود.

جراحی بینی گوشتی

در جراحی بینی که پوست ضخیم و کلفتی دارد یک سری محدودیت هایی وجود دارد که حتما بیمار قبل از انجام جراحی نسیت به این محدودیت ها آگاهی کامل را داشته باشد. بینی که پوست ضخیم دارد نباید با جراحی آن را بیش از حد کوچک کرد بلکه باید به آن فرم داد و ایرادات آن را برطرف کرد. اگر جراح بینی گوشتی به قصد کوچک کردن بینی ساختمان غضروفی و استخوانی را بیش از حد کوچک کند این ساختمان جدید که کوچک شده تحمل وزن پوست ضخیم را ندارد و بعد از جراحی به مدت 6 ماه تا یک سال نشست و فروکش می کند و اصطلاحا برمی گردد.

تورم بعد از جراحی بینی گوشتی

مساله دیگری که افراد با بینی گوشتی باید مد نظر قرار بدهند این است که همیشه در تمام افراد بعد از جراحی زیبایی بینی تورم در بینی ایجاد می شود و این تورم با گذشت زمان برطرف می شود. در افرادی که پوست نرمال دارند و بیش از حد ضخیم نیست این تورم حدود 6 ماه زمان لازم دارد تا از بین برود ولی در افرادی که بینی آنها پوست ضخیم دارد این تورم مدتی زمان بیشتری را احتیاج دارد تا از بین برود و در واقع بینی جا بیفتد و به شکل نهایی که مورد دلخواه است، برسد.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی بینی گوشتی

نتیجه جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی در واقع زیبایی کار جراح را به خوبی نشان نمی دهد زیرا به دلیل ضخیم بودن پوستی که روی غضروف و استخوان را می پوشاند ، قابلیت این را که روی ساختمان بینی خوب بخوابد و نمای زیر آن را به نمایش بگذارد را ندارد بنابراین پوست ضخیم مانند یک لاستیک عمل می کند که روی قسمت غضروفی و استخوانی افتاده است. بنابراین چیزی به نام برگشت وجود ندارد. اما اگر قرار باشد بین دو بیمار که یکی از آنها دارای پوست طبیعی و دیگری پوست بینی ضخیم قطعا برای جراح بیمار با پوست بینی طبیعی ایده آل تر است نه پوست بینی بسیار نازک نه پوست بینی خیلی ضخیم.

پس از عمل بینی

برای انجام عمل فرد بیهوش می شود و در برخی شرایط خاص، از بیهوشی موضعی می توان بهره جست.  در طول عمل ، بینی به کمک یک اسپلینت در جای خود محکم، قرار می گیرد. بدین صورت از فرم و ساختار بینی حفاظت می شود و آسیبی به بینی وارد نمی شود.

 •  احتمال دارد تامپون در داخل بینی وارد گردد که بعد از چند روز کشیده خواهد شد؛ چنین کاری دردناک است ولی با هدف مسدود نشدن مجراهای بینی به کار می رود. گچ روی بینی در مدت یک هفته بعد از جراحی بینی، برداشته می شود.
 • پزشک جراح برای داروهای مسکن برای کاهش درد تجویز می کند.
 • تا یکی دو هفته بعد از جراحی، بیمار کبودی و تورم را احساس می کند که کاملا طبیعی است. بیشتر کبودی، قرمزی و تورم پس از 10 تا 14 روز از بین می رود. اکثر بیماران پس از یکی دو هفته می توانند به محل کار خود بازگردند.
 • بهتر است دستورالعمل هایی که پزشک به شما ارائه می دهد را مطالعه کنید و از ورزش های سنگین و فعالیت های شدید پرهیز کنید.
 • البته در اوایل دوره نقاهت ممکن است تغییری در شکل و فرم بینی مشاهده نکنید ولی به مرور زمان می توانید ضمن کم شدن شدت تورم و کبودی، می توانید بهبودی را ببینید ولی برای دیدن فرم دقیق بینی و از بین رفتن تورم یک سال زمان لازم می برد.
 • نتیجه عمل بینی دائمی است و تا پایان عمر به همان صورت باقی می ماند. از این رو انتخاب جراح بینی با مهارت و با تجربه برای جراحی، کاری مهم و ضروری است.

کارهایی که باید پس از عمل بینی باید انجام دهید

در این قسمت کلیه مواردی که باید انجام گیرد، در زیر آمده است:

 1. در روز جراحی و 4 ساعت بعد عمل می توانید غذاهای آبکی و مایعات مصرف کنید.
 2. داروهایی که پزشک تجویز کرده است را در نوبت های خود استفاده کنید. بیشتر بیماران به داروهای خاصی نیاز ندارند؛ ولی برای کاهش درد می توانید از داروهایی مانند استامینوفن 500 هر 4 تا 6 ساعت یک بار بخورید.
 3. تا می توانید از مصرف الکل خودداری کنید، زیرا الکل می تواند با داروهایی مانند استامینوفن تداخل ایجاد کند و به کلیه ها آسیب برساند.
 4. پس از عمل ترشحات آبکی طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
 5. از سه روز بعد از جراحی به مدت 30 دقیقه در روز می توانید پیاده روی کنید.
 6. مراقب باشید با دهان باز عطسه کنید؛ دهان بسته به هنگام عطسه، فشاری مضاعف به پره های بینی وارد می کند.
 7. 5 تا 7 روز پس از جراحی، پزشک را ملاقات کنید تا بینی را معاینه و بررسی کند.
 8. برای کاهش تورم، تا دو روز پس از عمل از کمپرس های سرد بر روی بینی و چشم ها، استفاده کنید؛ سپس برای 48 ساعت بعدی از کمپرس گرم استفاده کنید. در حین کار به هیچ عنوان کمپرس ها را به بینی فشار ندهید.
 9. بهتر است روزی که به پزشک برای کشیدن بخیه ها مراجعه می کنید، آب میوه و شکلات همراه داشته باشید.
 10. تا یکی دو هفته بعد از جراحی، رانندگی ممنوع است.
 11. تا سه هفته قبل و بعد از جراحی، سیگار کشیدن ممنوع است زیرا نیکوتین موجود در سیگار روند بهبودی را کند می کند و ممکن است مشکلات جسمی دیگری را درست کند.
 12. از عوارض شایع پس از عمل، کبودی زیر چشم ها است. معمولا در مدت 2 تا 3 هفته بعد از جراحی، کبودی چشم ها از بین می رود.
 13. برای اینکه از بینی خود بیشتر محافظت کنید، سعی کنید لباس هایی را استفاده کنید که نیاز به پوشیدن از ناحیه سر نداشته باشد تا در طول کشیدن آن به بینی فشاری وارد نگردد.
 14. سعی کنید به هنگام استحمام، گچ بینی خیس نشود.
 15. در طول هفته اول پس از عمل، از شست و شوی صورت خود پرهیز کنید.
 16. برای سه ماه بعد از جراحی، از عینک زدن خودداری کنید. در صورتی که برای دیدن مجبور هستید عینک بزنید، عینک را با چسب به پیشانی محکم کنید. البته 2 تا 3 روز پس از جراحی می توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید.
 17. از رابطه جنسی تا 10 روز پس از جراحی خودداری کنید، زیرا افزایش هورمون آدرنالین در خون، خونریزی و تورم بینی را بیشتر کند.
 18. بهتر است از بلند خندیدن و حرکات شدید صورت خودداری کنید.
 19. از مایعات اسیدی مانند آب پرتقال استفاده نکنید. آب پرتقال به خاطر اسیدی بودن می توانند به معده صدمه بزنند. نوشیدنی هایی مانند آب انبه و آناناس، موجب تسریع در ترمیم زخم های بینی، می شوند. آب میوه های طبیعی بهترین نوشیدنی برای بهبودی زخم و سلامت فرم بینی هستند.
 20. از غذاهای نرم مثل سوپ مرغ، پوره سیب زمینی یا سبزیجات پخته شده استفاده کنید.
 21. غذاهایی که باعث می شود سوء هاضمه داشته باشید تا حد امکان مصرف نکنید.
 22. از لبنیاتی مانند شیر خودداری کنید.
 23. غذاهایی که فیبر بالایی دارند می توانند برای جلوگیری از یبوست فرد، گزینه مناسبی باشند. زیرا در صورت یبوست داشتن فرد، فشار به بینی وارد نمی شود.
 24. از مصرف غذاهای تند و پر ادویه خودداری کنید.
 25. به مدت 6 ماه، در معرض نور خورشید قرار نگیرید. نور خورشید موجب می شود بینی متورم شود.
 26. تا قبل از 6 ماه، هیچ قضاوتی درباره نتیجه و شکل بینی خود نکنید.
 27. در صورتی که شرایط زیر بروز کرد، سریعا به پزشک جراح بینی خود اطلاع دهید.

خونریزی بینی

تب بالا

حالت تهوع و استفراغ

سرگیجه

اسهال

درد شدید در ناحیه بینی

تنگی نفس

ظاهر شدن جوش های غیرطبیعی در بدن

سخن آخر…

در مجموع باید بدانیم که عمل جراحی بینی گوشتی امکان پذیر می باشد، اما جراحی بینی گوشتی صرفا باید جهت برطرف کردن ایرادات و فرم دهی و شکل دهی انجام گیرد. بینی بیش از حد کوچک نشود و مدت زمان انتظار برای رسیدن به هدف نهایی مقداری بیش تر از موارد دیگر طول می کشد و حتی ممکن است تا 1 تا 1و نیم سال زمان احتیاج باشد تا به فرم نهایی بینی دست پیدا کرد.

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 1 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی