دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » شکستگی بینی چگونه رخ می دهد؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

شکستگی بینی چگونه رخ می دهد؟

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

یکی از حساس ترین و مهم ترین جراحی ها، جراحی شکستگی بینی می باشد. قبل از شرح نحوه جراحی شکستگی بینی بهتر است یک تعریف کلی از شکستگی بینی داشته باشیم.

شکستگی بینی چیست؟ شکستگی بینی در واقع نوعی آسیب شدید به بینی می باشد در اثر عوامل مختلفی مانند تصادفات یا ضربات شدید به بینی به صورت کاملا تصادفی می باشد که نتیجه آن شکسته شدن بینی می باشد. شکستگی بینی می تواند فرد را دچار مشکلاتی مانند اختلال در تنفس و تغییر در نمای ظاهری بینی، کند.

برای تشخیص شکستگی میزان شکستگی بینی حتما باید به یک پزشک جراح مراجعه کرده تا پزشک با معاینه فیزیکی و انجام تصویربرداری یا سی تی اسکن از شدت آسیب به بینی مطلع شود.

 

دکتر حسین ختمی ، جراح بینی در اهواز و متخصص گوش ، حلق و بینی با دانش روز دنیا می باشند؛ شما عزیزان به جهت تعیین وقت مراجعه به ایشان به جهت کسب مشاوره و راهنمایی برای جراحی زیبایی بینی بدون عارضه ، از طریق زیر اقدام کنید: با شماره های 09337078610 و 09378253132 تماس بگیرید. یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

چه افرادی دچار شکستگی بینی می شوند؟

تقریبا تمام افرادی که به انجام فعالیت های ورزشی تماسی می پردازند بیشتر در معرض شکستی بینی هستند. همچنین در افرادی که مشکلات تعادلی و حرکتی دارند احتمال افتادن و شکستن بینی نیز وجود دارد.

علائم شکستگی بینی

اولین نشانه ای که ممکن است پس از شکستن بینی مشاهده شود تغییر شکل ظاهر بینی یا دفرمه شدن شکل بینی می باشد، البته اگر شکستگی خفیف باشد این امکان وجود دارد که از نظر ظاهری، شکستگی بینی تشخیص داده نشود. از دیگر علائم شکستگی بینی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • خونریزی بینی
 • تورم در بینی
 • کبودی در اطراف بینی و چشم ها
 • درد در ناحیه بینی
شکستگی بینی چگونه رخ می دهد؟

شکستگی بینی چگونه رخ می دهد؟

عوارض شکستگی بینی

از جمله عوارضی که ممکن است در نتیجه شکستگی بینی در فرد ایجاد شود شامل انحراف بینی، جمع شدن خون یا هماتوم در تیغه وسط بینی، آسیب و شکستگی غضروف بینی و در موارد شدیدتر مانند تصادفات آسیب به گردن. در ادامه قصد داریم به شرح هر یک از این عوارض پرداخته می شود:

 • انحراف بینی

یکی از عوارض شکستگی بینی انحراف بینی می باشد. در این شرایط دیواره نازکی که موجب جدا کردن دو مجرای بینی ( تیغه بینی ) از یک طرف در می رود. در نتیجه یکی از مجراهای بینی باریکتر می شود. جهت درمان این عارضه می توان از مصرف دارو جهت رفع و کنترل علائم انحراف بینی بهره جست. اما یکی از موثرترین روش های درمان و  اصلاح انحراف بینی جراحی می باشد.

 • جمع شدن خون یا هماتوم در تیغه وسط بینی

گاهی تجمع خون که از آن با نام هماتوم تیغه بینی یاد می شود، می تواند در اثر شکستگی بینی رخ دهد. هماتوم تیغه بینی می تواند به منجر به انسداد هر دو مجرای بینی شود. برای رفع هماتوم تیغه بینی حتما باید به صورت اورژانسی جراح انجام داد تا از آسیب های احتمالی وارد شده به غضروف بینی جلوگیری شود.

 • شکستگی غضروف

در صورتی بینی به دلیل ضربه های شدید مانند تصادفات رانندگی دچار شکستگی شود، احتمال شکستگی غضروف نیز وجود دارد. بنابراین هنگامی که بینی نیاز به جراحی داشته باشد باید غضروف و استخوان اصلاح شوند.

 • آسیب به گردن

گاهی شکستگی بینی در نتیجه آسیب های شدید تماسی ( مانند تصادفات رانندگی ) اتفاق می افتد، که می تواند با آسیب به گردن و ستون فقرات گردنی همراه باشد. اگر شدت ضربه به اندازه ای باشد که موجب شکستگی بینی شود می تواند به همان می تواند منجر به آسیب استخوان ناحیه گردن نیز شود. بنابراین در صورتی که مشکوک به آسیب های گردنی هستید نیاز است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

علل شکستگی بینی

 • وارد شدن آسیب به صورت
 • مشت یا ضربه خوردن به بینی یا افتادن
 • شکستگی در اثر تصادفات رانندگی ( این نوع از شکستگی معمولا بسیار شدیدتر می باشد و نیاز به جراحی های اورژانسی دارد)

نحوه تشخیص شکستگی بینی

با انجام معاینه فیزیکی ساختار بینی و صورت و گردن توسط پزشک جراح، معمولا بخش عمده تشخیص شکستگی بینی انجام می شود. اگر پزشک حین معاینه به آسیب های شدیدتر مشکوک شود از بیمار درخواست می کند تا تصویربرداری سی تی اسکن یا ایکس ری را انجام دهد. با استفاده از این آزمایشات، تمام مشکلات احتمالی موجود در ناحیه صورت، گردن و شکستگی هایی که ممکن است در استخوان های اطراف چشم ها یا ستون فقرات گردنی رخ داده باشد را تشخیص داده می شود.

شکستگی بینی چه پیچیدگی هایی در پی دارد؟

آسیب به بینی یکی از علل مهم شکستگی بینی است. برخی افراد که استخوانی شکسته در بینی دارند شاید استخوان های شکسته ای در دیگر نواحی صورت هم داشته باشند. با معاینه فیزیکی هرگونه استخوان شکسته در صورت نمایان می شود. برای مثال استخوان های شکسته در اطراف چشم ها و فک کاملاً مشخص می شود.

درمان شکستگی استخوان بینی

درمان شکستگی بینی کاملا وابسته به میزان در رفتگی استخوان بینی و خارج شدن از مکان اصلی خود دارد. در صورتی که بینی در وضعیت و موقعیت اصلی خود باقی بماند نیازی به درمان نیست. اما بهتر است که بیمار استراحت لازم و کافی را داشته باشد تا از هرگونه آسیب احتمالی پیشگیری شود.

اما اگر بینی از جای خود در برود باید به یک جراح بینی اهواز مراجعه کرده تا بینی به موقعیت اصلی خود بازگرداند. بعد از تغییر موقعیت بینی معمولا از گچ بینی استفاده می شود و این گچ باید به مدت دو هفته بر روی بینی قرار گیرد.

در برخی موارد نیاز است اقدامی جهت درمان پس از شکستگی بینی صورت نگیرد. باید 2 تا 3 ماه باید صبر کرد تا تورم های ایجاد شده از بین برود سپس برای جراحی اقدام کرد.

شکستگی بینی چگونه رخ می دهد؟

شکستگی بینی چگونه رخ می دهد؟

نحوه جراحی شکستگی بینی

در جراحی شکستگی بینی بهتر است بیمار کاملا بیهوش شود. این جراحی به مدت یک هفته تا 10 روز پس از آسیب به بینی انجام می شود تا استخوان هایی که شکسته شده اند در جای جدید ثابت نشوند. زیرا اکثر این شکستگی ها غیر طبیعی هستند و معمولاً بعد از گذشت مدت زمان مشخصی به جای خود باز نمی گردند. میزان درصد موفقیت در جراحی شکستگی بینی به نسبت بالا است.

تغییر موقعیت مکانی تیغه بینی می تواند منجر به ایجاد اختلالاتی در تنفس شود و این مساله نیاز به جراحی را به شدت بالا می برد. جراحی رینوپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و معمولاً تا 1 هفته پس از جراحی بیمار نمی تواند به کار خود باز گردد. زیرا کبودی ها و تورم اطراف چشم ها و بینی بسیار زیاد است.

اما در کل نتیجه درمان شکستگی بینی در اکثر موارد مثبت گزارش شده است.

پیشگیری از شکستگی بینی

یکی از ساده تربن و بهترین روش های که می توان از بروز شکستگی بینی جلوگیری کرد، استفاده از تجهیزات مناسب و مراقبت از بینی می باشد. همچنین می توان به هنگام انجام فعالیت های ورزشی تماسی، بهتر است از قرار گیری در موقعیت هایی که احتمال بروز آسیب به بینی زیاد است خودداری شود.

منبع : https://www.ent-surgery.com.au/face/a-broken-nose/ و https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17772-broken-nose/living-with

 

راه های ارتباطی با دکتر حسین ختمی جراح بینی اهواز:

 • آدرس مطب اهواز : اهواز – کیانپارس – خیابان 6 غربی – مجتمع ایران نگین – ورودی 2 – ط 5
 • آدرس مطب تهران : تهران – میرداماد- جنب مترو- خیابان کازرون شمالی- تقاطع نیک رای – پلاک 2/1 – طبقه 4 – واحد13
 • شماره تماس : 09337078610 – 0937825313
(Visited 520 times, 1 visits today)

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی