دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » درمان سینوزیت قارچی و انواع آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان سینوزیت قارچی و انواع آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

بدن انسان هر روزه در مواجه با انواع قارچ هایی است که می توانند از طریق بینی و دهان شود و در بدن رشد و تکثیر پیدا کنند. سیستم ایمنی بدن ما تا حد ممکن در مقابل میکروب ها مقاومت کرده و از رشد آن ها در بدن جلوگیری خواهند کرد. ، اما افرادی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند درنهایت این قارچ ها در بدن آنها امکان رشد و تکثیر خواهند داشت. در سینوس انسان حفره های زیادی وجود دارد که در صورت ورود قارچ ها مکان مناسبی برای رشد و تکثیر آن ها شده و سبب ایجاد سینوزیت قارچی می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با علل؛ علائم و راه های درمان سینوزیت قارچی آشنا کنیم.

سینوزیت قارچی چیست؟

سینوزیت قارچی نوعی بیماریست که در اثر ورود قارچ به سیستم تنفسی و ضعف سیستم بدنی در افراد بوجود می آید. سینوزیت قارچی اگر غیر مهاجم باشد مانند سایر سینوزیت ها علائم خاصی ندارد و می تواند در اثر عفونت ویروسی شروع شده و بعد از مدتی قارچی و یا باکتریایی شود. همان طور که اشاره شد، انواع قارچ ها در هوا معلق بوده و ممکن است از طریق مجرای تنفسی وارد بدن انسان شود، اما بدن به طور طبیعی این قارچ ها را دفع می کند. در واقع دمای بدنی انسان که معادل 37 درجه سانتی گراد است و سیستم دفاعی بدن می توانند در برابر رشد و تکثیر قارچ ها مقاومت کنند. امروزه به دلیل عواملی مثل انواع بیماری ها (دیابت، سرطان و..)، تغذیه نامناسب، شرایط محیطی نا مناسب و… سیستم دفاعی بدن افراد در حال تضعیف شدن است. بنابراین، تقویت بدن می تواند در از بروز این بیماری جلوگیری کند.

انواع سینوزیت قارچی

به طور کلی سینوزیت قارچی مهاجم و سینوزیت قارچی غیر مهاجم (مزمن) از انواع این بیماری است که هر یک علائم و راه های درمان متفاوتی دارند. سینوزیت قارچی مهاجم خطرناک بوده و در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به مرگ شود. در حالی که سینوزیت قارچی مزمن با جراحی و داروهای ضد قارچ قابل کنترل و حتی قابل درمان خواهد بود.

سینوزیت قارچی مهاجم

سینوزیت های قارچی مهاجم توسط قارچ های مختلفی مثل موکوراسه و آسپرژیلوس ایجاد می شود. قارچ موکوراسه شایع تر از آسپرژیلوس است و عامل بیماری معروف موکورمایکوزیس یا همان قارچ سیاه است که در افراد دارای بیماری های زمینه ای به خصوص با قند بالا به طور فراوانی دیده می شود.این مدل از سینوزیت خطرناک بوده و دارای علائمی مانند موارد زیر است:

  • سوزش چشم
  • بی حسی در صورت و گونه
  • مقاوم در برابر دارو درمانی
  • اشکال در بینایی مانند دوبینی و در برخی موارد از دست رفتن بینایی
  • مشاهده ضایعات سیاه رنگ در بینی و یا سقف دهان

سینوزیت قارچی غیر مهاجم (مزمن)

سینوزیت قارچی مزمن یا همان سینوزیت قارچی غیر مهاجم به سه شکل توپ قارچی، سینوزیت قارچی آلرژیک و عفونت قارچی سطحی پدیدار می شود. علائمی مشابه سینوزیت مزمن باکتریایی داشته و پولیپ بینی آلرژیک برای فرد مبتلا ایجاد می کند.این مدل از سینوزیت قارچی نشانه مستقل و یا خاصی مانند نوع مهاجم آن ندارد .نوع عفونت قارچی سطحی این مدل بسیار نادر بوده و اصولا بیماران مبتلا به این مدل از سینوزیت قارچی بعد از انجام جراحی به طور کامل بهبود می یابند.

علل سینوزیت قارچی

مصرف برخی داروها (مانند کورتن، دگزامتازون و…) که باعث سرکوب سیستم ایمنی و بالا رفتن قند خون می شوند، زمینه ای را برای حمله قارچ به بدن و شکل گیری سینوزیت قارچی ایجاد می کنند. همچنین، مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها نیز می توانند فرد را مستعد سینوزیت قارچی نماید. باید توجه داشت که سینوزیت قارچی غیر مهاجم یا مهاجم در هر صورت نیاز به درمان دارند. دربسیاری از موارد دیده شده که سینوزیت قارچی دارای ضایعات ضخیم در حفره های سینوسی هستند که باید با جراحی برداشته شود تا سینوزیت به طور کامل برطرف شود. هنگامی که ضایعات برداشته شود امکان عود کردن آن نیز کاهش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: جراحی پولیپ بینی

درمان سینوزیت قارچی

درمان سینوزیت قارچی مانند تشخیص دادن آن دشوار است و با داروهایی مانند آنتی بیوتیک و… قابل درمان نیست. بسته به نوع سینوزیت قارچی درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. افرادی که دچار سینوزیت مزمن هستند باید نسبت به دیگران کمتر در معرض گرد و غبار و یا هاگ قارچ ها قرار گیرند. راه درمانی سینوزیت قارچی جراحی آندوسکوپی است که با وجود جراحی امکان برگشت آن وجود دارد. البته در مورد سینوزیت های قارچی مزمن می توان گفت اگر بعد از جراحی تحت دارو درمانی و استفاده از داروهای ضد قارچ قرار بگیرند معمولا جراحی تاثیر گذار خواهد بود. توجه داشته باشید که در صورت عدم درمان به موقع سینوزیت قارچی، این بیماری پیشرفت کرده و به مغز وارد می شود. در چنین شرایطی بخش مرتبط با بینایی را از بین رفته و در نهایت می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

جراحی سینوزیت قارچی

اصولا جراحی برای درمان سینوزیت قارچی با هدف برداشتن بافت مرده انجام می شود. بعد از آن تزریق لیپوزومی آمفوتیریسین به همراه شست و شوی بینی و اسپری بینی می تواند جزیی از یک درمان موفق باشد. در صورتی که بدن فرد بیمار به آمفوتریسین پاسخ ندهد انتخاب بعدی ایتراکونازول (که درمان مناسبی برای قارچ آسپرژیلوس است) خواهد بود. جراحی سینوزیت قارچی با توجه به وسعت درگیری به سه دسته کلی تقسیم می شود. در بیمارانی که محدود به بینی و سینوس است که جراحی تنها در این نواحی صورت گرفته و قارچ را خالی می کنند. در بیمارانی که اربیت یا همان حدقه چشم را درگیر کرده است و هنگامی که مغز درگیر می شود. اصولا در مرحله آخر جراحی بی فایده بوده و عملا بیمار از دست می رود.

آیا می توان از سینوزیت قارچی جلوگیری کرد؟

ما در محیط خانه و بیرون در معرض انواع مختلفی از قارچ ها قرار می گیریم که در محیط زیست به اشکال پیچیده و مختلفی وجود دارند. انسان به طور مداوم هوا را از بینی و مخاط بینی عبور می دهد که ممکن است دارای انواع قارچ ها و یا هاگ قارچ ها باشد، بنابراین مواجهه با قارچ امری غیرقابل پیشگیری است. البته با رعایت نکات بهداشتی می توان از بروز بیماری های ناشی از قارچ تا حد خوبی جلوگیری کرد. در خانه محیط هایی مانند دستشویی و حمام محیط های مرطوب و مستعد قارچ هستند با رعایت نکات بهداشتی در این محیط ها می توان مواجهه شدن با قارچ ها را به حداقل رساند. همچنین قوی کردن سیستم ایمنی می تواند باعث عدم رشد و تکثیر قارچ ها به بدن شوند.

توصیه پایانی

همان طور که اشاره شد، بیماری سینوزیت قارچی می تواند در صورت پیشرفت و عدم درمان خطرناک بوده و حتی منجر به مرگ شود. در واقع زمان تشخیص این سینوزیت به خصوص نوع مهاجم آن اهمیت بسیار زیادی دارد. درمان به موقع می تواند تنها درگیری را در حدی بینی نگه داشته و از ورود قارچ به مغز جلوگیری کند. بنابراین، در صورت وجود علائم این بیماری به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کرده و پس از تشخیص درمان را به صورت انجام دهید.

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی