مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سپتوپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی نوعی از جراحی بینی است که برای برطرف نمودن انحراف دیواره میانی این عضو کاربرد دارد. این حالت زمانی رخ می دهد که غضروف و استخوان میانی از حالت عادی خارج شده و به یکی از طرفین متمایل گردد و زمانی که این انحراف موجود باشد دریکی از سوراخ ها یا هردو شاهد گرفتگی و انسداد هستیم و به طبع این مشکل، آسیب های دیگری به سایر اندام ها وارد می شود که شایع ترین عارضه، بروز سردردهای پیاپی و عفونت حفره دهان و خشکی بزاق است.
طی روش سپتوپلاستی دیواره بینی به حالت عادی برگشته، عوامل تنفسی، فرم فیزیکی و عملکرد بینی بررسی می شود و در صورت لزوم ایرادات موجود برطرف می گردند.

دلایل انجام جراحی سپتوپلاستی

عمل جراحی سپتوپلاستی به منظور برطرف نمودن موانع تنفسی و رفع گرفتگی معابر هوایی بینی انجام می شود.
به طور معمول دیواره میانی بینی یا سپتوم در خط مرکزی صورت جای دارد و تنفس هوا از هر دو سمت به صورت برابر امکان پذیر است به دلایل مختلفی این تقارن و توازن به هم خورده و در بعضی موارد دیواره بینی به یک سمت کج می شود. این ضایعه به وجود آورنده مشکلات تنفسی است و به میزان زیادی زندگی فرد را از حالت عادی خارج می نماید پیشنهاد متخصصین و پزشکان گوش و حلق و بینی انجام عمل سپتوپلاستی یا اصلاح انحراف سپتوم است.
طی این جراحی، غضروف و نواحی خاصی از استخوان دیواره بینی که تغییر شکل داده اند، قابلیت باز شدن و جداشدگی را داشته بنابراین عمل سپتوپلاستی کاربردی مهم در باز نمودن راه های هوایی دارد.

سپتوپلاستی

اقدامات پس از جراحی سپتوپلاستی

  • داروهای تجویز شده از جانب پزشک متخصص را به طور مرتب و در زمان معین استفاده کنید.
  • تا زمانی که مش داخل بینی شما قرار دارد، لازم است کپسول سفالکسین را مصرف نمایید.
  • مصرف سرم شستشو سه بار در روز، بعد از خارج شدن مش درون بینی توصیه می شود.
  • فعالیت های سنگین و ورزش تا تمام شدن هفته پنجم ممنوع است.

نتایج سپتوپلاستی

در این جراحی بینی نیازی به بستری شدن بیمار نیست و در صورت لزوم، بستری کمتر ازیک روز تجویز شده و نیز در عمل سپتوپلاستی آثار کبودی در اطراف چشم ظاهر نخواهد شد.
گاهی نتیجه مورد انتظار تا یک سال پس از عمل نمایان می شود و فرآیند بهبودی در این عمل کند است.
دوره نقاهت ممکن است در هر فردی متفاوت باشد و در بیشتر موارد، سپتوپلاستی گرفتگی و انسداد بینی که از انحراف سپتوم ناشی شده را برطرف می سازد.

برخی از خدمات دکتر حسین ختمی

جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی فانتزی

راه های ارتباطی دکتر حسین ختمی

09378253132

09337078610

با تشکر مدیریت سایت دکتر حسین ختمی

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی