دکتر حسین ختمی » مراقبت های بعد از جراحی بینی » آیا رابطه جنسی بعد از جراحی بینی خطرناک است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا رابطه جنسی بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

 آیا تا بحال فکر کرده اید رابطه جنسی بعد از جراحی بینی چه تاثیری در نتیجه عمل بینی دارد؟ تاثیر رابطه جنسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟ آیا رابطه جنسی بعد از عمل بینی باعث آسیب دیدگی بینی می شود؟ تا چه مدت بعد از عمل بینی نباید رابطه داشت؟ از پرسش های متداولی که اغلب از سوی متقاضیان جراحی بینی مطرح است، مراقبت های بعد از عمل و همچنین بایدها و نبایدها در برقراری رابطه جنسی است. ارضای جنسی افراد یک نیاز طبیعی است، اما بعد از جراحی بینی یا هر نوع عمل دیگر ممکن است مشکلاتی را برای بیمار به وجود آورد. در این مقاله به بررسی روابط زناشویی بعد از عمل بینی می پردازیم، لذت تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

یکی از مسائل ضروری پس از جراحی بینی مراقبت های پس از عمل است که در نتیجه عمل، بهبود و ترمیم زخم ها تاثیر بسزایی دارد. مراقبت های پس از جراحی بینی شامل مسائلی مانند نحوه استحمام، طریق خوابیدن، عطسه کردن و سایر موارد دیگر است که به کوتاه شدن دوره نقاهت کمک می کند. همان طور که در بالا اشاره شد، روابط جنسی، بغل کردن و بوسیدن بعد از عمل بینی از جمله مسائلی هستند که ممکن است برای بیمار سوالاتی را به همراه داشته باشید.

رابطه جنسی پس از جراحی بینی

داشتن روابط زناشویی و نزدیکی پس از هر عمل جراحی به دو عامل اصلی از جمله شرایط جسمی و روحی بیمار بستگی دارد. در بسیاری از موارد زن یا مرد از لحاظ جسمی آمادگی لازم برای برقراری رابطه را نداشته و نیاز به زمان بیشتری برای کسب انرژی دارد. اما در برخی موارد پزشک اجازه داشتن رابطه جنسی را بعد از جراحی بینی را داده و بیمار به لحاظ جسمی آماده است، اما شخص از نظر روحی آمادگی لازم ندارد. بنابراین، توجه به شرایط جسمی و روحی در کنار توصیه های پزشک برای برقراری رابطه جنسی پس از عمل بینی ضرورت دارد.

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی در خونریزی بعد از جراحی بینی چه تاثیری دارد؟

یکی از مواردی که بعداز جراحی بینی مطرح می شود، جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی بینی است. بافت بینی در طی عمل جراحی دستخوش دستکاری شده و در روزهای ابتدایی بعد از جراحی این بافت و زخم هایی که درآن پدید آمدند، شروع به ترمیم و بازسازی می کنند. خونریزی بینی، سبب ایجاد فشار در بافت بینی می شود که این امر روند بهبودی و ترمیم بافت بینی را مختل کرده و بهبودی بینی بعد از عمل به تاخیر می اندازد. یکی از موارد ضروری در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بینی، عدم فعالیت های سنگین مانند ورزش است، زیرا سبب افزایش خون و در نهایت خونریزی بینی می شود.

به همین علت توصیه می شود که از برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی اجتناب کنید. زیرا در حین رابطه اعصاب پاراسمپاتیک تحریک شده و این امر یکی از دلایل مستقیم افزایش فشار خون است. با افزایش جریان خون به سمت صورت، امکان تشدید خونریزی بینی وجود دارد که این امر برای بیمار بسیار خطرناک است. توجه داشته باشید که تورم و خونریزی بینی یکی از دلایل اصلی برای طولانی شدن دوره نقاهت و ترمیم زخم های بینی است.

آیا بوسیدن بعد از عمل بینی خطرناک است؟

از دیگر مسائلی که جراحان به آن تاکید دارند، جلوگیری از ضربه خوردن به بینی پس از عمل است، زیرا ساختار استخوانی بینی پس از جراحی مقاومت و استحکام کمی دارد. در نتیجه در صورت اصابت جسم، وارد شدن ضربه و فشار بر روی بینی ممکن است جابه جایی یا تغییر شکل ایجاد شود. به همین علت اغلب پزشکان، بوسیدن بیمار به طوری که فشار یا ضربه ای به بینی وی وارد شود را منع کرده اند. بنابراین توصیه می شود از بوسیدن بیمار تا یک ماه خودداری کرده تا ساختار استخوانی بینی مقاومت خود را بدست آورد.

مضرات رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

همان طور که اشاره شد، انجام هر عملی از جمله رابطه جنسی، ورزش های سنگین و … که سبب افزایش فشار خون شود، خطر خونریزی بینی را در پی خواهد داشت. همچنین، در حین برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی احتمال وارد شدن ضربه یا فشار به صورت و یا حرکت ناگهانی سر و گردن وجود دارد که سبب آسیب به بافت بینی شده و در نتیجه جراحی بینی با مشکل روبرو می شود. در چنین وضعیتی ممکن است افزایش تورم، التهاب و درد در ناحیه صورت و بینی ایجاد گردد.

بهترین زمان رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

طبق نظر دکتر حسین ختمی، جراح بینی اهواز لازم است تا بهبودی بافت های آسیب دیده بینی و ترمیم آن، از برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی پرهیز کنید. بهبودی بینی بعد از جراحی به پارامترهایی نظیر نوع بینی ( گوشتی ، استخوانی و…)، میزان دستکاری جراح بینی در حین عمل و تغییرات ایجاد شده بستگی دارد. با این حال توصیه می شود از برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی به مدت یک ماه اجتناب کرده و حتما با پزشک خود مشورت نمایید. توجه داشته باشید در برخی موارد برقراری رابطه از سوی پزشک بلامانع است، اما بیمار از لحاظ جسمی و روحی آمادگی آن را ندارد. بنابراین، در صورت احساس درد، ضعف و هر نوع تجربه ناخوشایند در حین برقراری رابطه جنسی آن را متوقف کرده و تا داشتن آمادگی کامل از برقراری رابطه خودداری کنید.

کلام آخر

اگرچه برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی به عوامل موثری مانند نوع جراحی، نوع بینی، شرایط جسمی بیمار و عوانل دیگر بستگی دارد، اما در این مسئله محتاط بوده و با پزشک خود مشورت نمایید. رعایت توصیه های پزشکی، مصرف به موقع داروها و توجه به مراقبت های بعد از عمل بینی از بروز هرگونه مشکل در فرد جلوگیری می کند. همچنین، توصیه می شود بعد از جراحی بینی، استراحت کرده و از حرکاتی که احتمال آسیب دیدگی صورت و بینی را افزایش می دهد، اجتناب کنید. هر چه استراحت بیمار طولانی تر باشد، روند ترمیم و بازسازی سریع تر ادامه می یابد و نتیجه جراحی زیبایی بینی موفقیت آمیز خواهد بود.

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی