دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » آیا تنگی دریچه بینی قابل درمان است؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آیا تنگی دریچه بینی قابل درمان است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

ناحیه دریچه بینی شما برای تنفس بسیار مهم است، بنابراین اختلال در دریچه بینی شما می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. تنگی دریچه بینی باعث باریک شدن مجرا بینی می شود. معمولاً همراه با سینوزیت و رینوسینوزیت مزمن رخ می دهد. این امر می تواند منجر به مشکل در تنفس از طریق بینی و علائم دیگری مانند آبریزش بینی، از دست دادن بویایی و … شود.

خوشبختانه، تنگی دریچه بینی با جراحی دریچه بینی قابل درمان است. اما این دقیقا چگونه انجام می شود؟

در این مقاله قصد داریم در مورد جراحی بینی، علل تنگی دریچه داخلی بینی و علائم آن صحبت کنیم. همچنین در مورد آماده شدن برای جراحی بینی و بهبودی بعد از جراحی صحبت خواهیم کرد.

درمان تنگی دریچه بینی
درمان تنگی دریچه بینی

چگونه می توان دریچه بینی تنگ شده را درمان کرد؟

شما می توانید دریچه بینی تنگ شده را با جراحی درمان کنید. اگر راه هوایی بینی شما به دلیل انسداد بینی دچار مشکل شود، همین درمان اعمال می شود. این عمل توسط یک جراح گوش، حلق و بینی مانند دکتر حسین ختمی انجام می شود.

ابتدا یک برش در بینی شما ایجاد می کند و پوست را بلند می کند تا غضروف زیر آن نمایان شود. سپس غضروف یا استخوان اضافی را از بین می برد تا فضای بیشتری برای سوراخ های بینی شما ایجاد شود. این به جلوگیری از تکرار تنگی در طول زمان کمک می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد هنگام تنفس از طریق بینی راحت‌تر باز شوند.

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد که همزمان با ترمیم دریچه بینی از بین رفته، اقدامات بیشتری انجام دهید. به عنوان مثال، اگر سپتوم شما به دلیل شکستگی قبلی کج یا نامتقارن است، این موضوع باید در حین جراحی نیز برطرف شود تا به جای اینکه در دوره های نقاهت جداگانه وجود داشته باشند، هر دو مشکل به یکباره رفع شوند.

علاوه بر این، جراحی بینی را می توان در کنار سایر روش ها مانند لیفت ابرو، لیفت صورت عمیق، پیوند غضروف گوش، جراحی پلاستیک صورت و بلفاروپلاستی انجام داد.

چه چیزی باعث تنگی دریچه بینی می شود؟

مطالعات بررسی شده بیان می کنند که عوامل زیادی می توانند باعث تنگی دریچه ها شوند. اگر دریچه نتواند به درستی بسته شود، با از دست دادن جریان هوا از طریق سوراخ های بینی خود مواجه خواهید شد. عفونت، آسیب جراحی یا ضربه به بینی نیز می تواند منجر به تنگی دریچه بینی شود.

علاوه بر این، برخی بیماری‌ها، از جمله سینوزیت یا ترومای صورت، می‌توانند مشکلی برعکس ایجاد کنند: دریچه بینی بیش از حد باز که اجازه می‌دهد هوای زیادی وارد سینوس‌ها و ریه‌ها شود. در صورت باز شدن بیش از حد دریچه بینی به دلیل انحطاط ناشی از افزایش سن، جراحی نیز می تواند کمک کننده باشد.

برخی از افراد زمانی که می خواهند درمان زیبایی و پزشکی داشته باشند (مثلاً اصلاح راه هوایی بینی) جراحی رینوپلاستی را انتخاب می کنند.

چگونه متوجه می شوید که دریچه بینی شما تنگ شده است؟

اگر دریچه بینی شما تنگ شود معمولاً این اتفاق می افتد:

خرناس

اگر با صدای بلند و مرتب خروپف می کنید، ممکن است دریچه بینی شما تنگ شده باشد. بافت نرم پشت بینی نیز می تواند متورم شود و جریان هوا را در طول خواب مسدود کند.

آپنه خواب

این وضعیت زمانی رخ می دهد که تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب متوقف می شود و این می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی و همچنین کیفیت پایین خواب شود.

دشواری در تنفس

اگر دریچه بینی از بین رفته باشد، نفس کشیدن برای شما سخت خواهد شد.

سردرد

علائم سردرد شامل درد یا فشار داخل سر (از جمله شقیقه ها)، حساسیت به نور یا صدا، تاری دید و حالت تهوع، استفراغ همراه با حرکت سر است. این احتمال وجود دارد که این سردردها ناشی از دریچه بینی از بین رفته باشد زیرا ممکن است ناشی از افزایش فشار جمجمه باشد. این به دلیل جریان ناکافی هوا از طریق انسداد مجرای بینی و جریان هوای بینی است.

بیشتر بخوانید: نکات قبل از عمل بینی

آیا تنگی دریچه بینی به خودی خود بهبود می یابد؟

فقط یک جراحی مناسب تیغه بینی می تواند ناحیه تنگ شده دریچه را درمان کند. خیر، تنگی دریچه بینی به خودی خود بهبود نمی یابد. فقط درمان مناسب می تواند تنگی دریچه داخلی بینی و تنگی دریچه خارجی بینی را درمان می‌کند.

اگر در تنفس از طریق بینی مشکل دارید یا اگر علائم شما به مرور زمان بدتر شد، بهتر است در اسرع وقت به پزشک و متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. به یاد داشته باشید، فقط یک متخصص می تواند تنگی دریچه بینی را تشخیص دهد.

درمان تنگی دریچه بینی

دریچه بینی فضای باریکی در بالای بینی است که مخاط از سوراخ های بینی خارج می شود تا به گلو تخلیه شود. هنگامی که از طریق دهان تنفس می کنید، این اسفنکتر باز می شود تا هوا به قسمت پایینی حفره بینی شما عبور کند. هنگام بازدم، دوباره بسته می شود تا هوا از بینی خارج نشود.

وقتی انحراف تیغه بینی باعث انسداد شود و جریان هوا را از طریق یک یا هر دو سوراخ بینی مسدود کند، خونریزی یا تورم در داخل بینی رخ می دهد. در نتیجه، بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی اصلاحی برای انحراف سپتوم قرار گرفته‌اند، تا چند هفته پس از عمل، درجاتی از تورم بعد از عمل را تجربه می‌کنند.

با این حال، تنگی دریچه بینی متفاوت است، زیرا زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند ماهیچه که از هر دو طرف آن اسفنکتر حمایت می کنند، به دلیل آسیب ضعیف یا آسیب ببینند. این اجازه می دهد تا به جای اجازه دادن به تخلیه طبیعی از طریق مسیرهای طبیعی، مخاط در نواحی خاصی از سینوس های شما ایجاد شود.

از این رو، مهم است که آن را درمان کنید که نه تنها زیرا اثرات آن بر ناحیه دریچه بینی ناخوشایند است، بلکه به طور بالقوه خطرناک است. عفونت های ناشی از التهاب ناشی از آن می تواند منجر به شرایط بدتر پایین دستی مانند آسیب بیشتر دریچه خارجی بینی و تشکیل لخته های خون در زیر دیواره شریان ها و غضروف جانبی فوقانی شود.

علل و علائم تنگی دریچه بینی

تروما، جراحی ناموفق و انحراف سپتوم باعث تنگی ناحیه دریچه می شود.

در ادامه علل شایع افتادگی بینی و درمان مربوط به آنها آورده شده است:

فروپاشی دریچه بینی ناشی از تروماصدمات یکی از شایع ترین علل تنگی دریچه بینی است. در نتیجه کلوملا مرکزی، که غضروفی است که وسط بینی را تشکیل می دهد، به یک طرف فشار داده می شود. این همچنین باعث باریک شدن راه هوایی می شود که تنفس را دشوار می کند.
تنگی دریچه بینی در اثر ضربه از طریق جراحی قابل درمان است.
تنگی دریچه بینی ناشی از جراحی بینیتنگی دریچه بینی ناشی از جراحی بینی
هنگامی که نفس می‌کشید، اگر غضروف‌های ضعیفی در نوک بینی داشته باشید یا در جهت رو به بالا باشند، دریچه‌های خارجی شما ممکن است منقبض شوند.
اگر در گذشته جراحی زیبایی بینی انجام داده اید، ممکن است غضروف های جانبی تحتانی تا حدی در طول این عمل برداشته شده باشند، که دریچه های خارجی را نیز قوی تر می کند. گسترش پوست و غضروف در فضای بین سوراخ بینی شما می تواند منجر به یک دریچه خارجی باریک شود.
تنگی دریچه بینی به دلیل جراحی نیز از طریق جراحی قابل درمان است.
تنگی دریچه بینی ناشی از انحراف سپتوماگر غضروف‌های جانبی بالایی دریچه‌های داخلی ضعیف یا بسیار باریک باشند، می‌تواند باعث تنگی دریچه‌ها در هنگام انجام تنفس به داخل شود. هر گونه انحراف سپتوم در ناحیه دریچه داخلی که به سمت خود دریچه رخ دهد نیز منجر به انقباض دریچه خواهد شد.
تنگی دریچه بینی به دلیل انحراف تیغه بینی از طریق جراحی قابل درمان است.

علائم تنگی دریچه بینی چیست؟

در اینجا شایع ترین علائم تنگی دریچه بینی وجود دارد:

 • دشواری در تنفس
 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی
 • خرناس
 • آپنه خواب
 • سردرد، از جمله میگرن
دکتر ختمی

دکتر حسین ختمی

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. هانا

  میشه هم زمان جراحی زیبایی هم انجام داد؟

  پاسخ
  • جراحی بینی اهواز | جراح بینی اهواز | دکتر ختمی

   سلام بله میشه

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *