دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » تاریخچه جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تاریخچه جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

تاریخچه جراحی بینی

آیا می دانستید که جراحی بینی دارای قدمت 400 ساله می باشد و پدیده ای مدرن نیست؟
وجود کتابی به نام« جراحی نقص‌ها از طریق كاشتن» كه در سال 1597 به زبان لاتین نوشته شده است که اولین کتاب در باب جراحی بینی در گذشته بوده و منبع مهم تا اواخر قرن 18 می باشد.این منبع دال بر این می باشد که در گذشته افراد مورد جراحی صورت قرار می گرفتند از جمله افرادی که در جنگ زخمی می شدند.در این کتاب تصاویری از مراحل جراحی در آن وجود دارد .در این کتاب تصویری از بیماری موجود است که بر روی تخت بوده و ساعد بازوی بیمار روی سرش متصل شده و یك فلاپ از پوست ماهیچه دو سر بیماربه بینی اش پیوند خورده بود. این نوع خاصی از این حالت برای اینست که پوست بازوی بیمار كاملا در محل بینی بچسبد. پس از دوهفته پوست مانند بینی شکل می گیرد و تا 3هفته این جریان تکمیل می یابد.
کلمه و اصطلاح پلاستیک در جراحی پلاستیک، دارای ریشه یونانی “پلاستیکوس” می باشد. اولین جراحی بینی با استفاده از پوست گونه بیمار توسط جراح یونانی به نام “هنیه” در 600 سال قبل از میلاد مسیح انجام شد. نکته جالب توجه اینست که در یک هزار سال پس از میلاد مسیح پزشکان از پوست پیشانی برای انجام جراحی بینی و دیگر اعضای بدن بیماران استفاده می کردند.

تاریخچه جراحی بینی
ابتدایی ترین جراحی “بازسازی” پلاستیك مربوط به 2600 سال قبل در متون سانسكریت می باشد. دلیل نیاز به جراحی پلاستیک و ترمیمی قطع کردن اعضای بدن افراد توسط تبهکاران در هند باستان می باشد. و این جریان در تاریخ باعث ایجاد شکل ابتدایی جراحی پلاستیک شد.
در زمان مدرن “دکترهارولد جیلیس “بر روی اولین بیمار خود “ویلیام اسپرکلی” ،عمل جراحی بینی را در شروود انگلستان انجام داد دکتر هارولد از جراحان ارتش انگلستان و از پایه گذاران جراحی مدرن پلاستیک در جهان بود .وی از روش فلاپ پیشانی برای جراحی استفاده کرد روشی که امروزه جراحان گوش و حلق وبینی از این روش استفاده می کنند. بینی بیمار طی این عمل جراحی بینی بیمار بعد از چند ماه بهبود یافت.تصاویر موجود بینی این بیمار را قبل و بعد از عمل جراحی نشان می دهد.

با توجه به میزان قابل توجهی از انجام جراحی بینی ایران در رتبه نخست جراحی زیبایی بینی قرار دارد. کشورهای امریکا،انگلستان و فرانسه در رده های بعدی از لحاظ تعداد عمل جراحی قرار دارند. جراحی بینی شامل تغییر شکل اندازه بینی (کاهش یا افزایش)، رفع برآمدگی، کوچک کردن پره های بینی، تغییر زاویه بین لب بالایی و بینی، تغییر شکل نوک بینی یا برآمدگی بینی می باشد. طبق آمار به دست آمده بیشترین جراحی انجام شده بر روی بینی مربوط به جراحی بینی “رینوپلاستی” می شود که جنبه زیبایی دارد نه به دلیل مشکل تنفسی. طبق بررسی های انجام شده از افرادی که متقاضی جراحی بینی هستند 95درصد زنان و دختران در رده سنی 14 تا 45 را تشکیل می دهند و تنها 5 درصد از این آمار مربوط به مردان می باشد.

برخی از خدمات دکتر ختمی :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی ترمیمی بینی

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر ختمی جراح بینی

 

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 8 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی