دکتر حسین ختمی » جراحی بینی » بیهوشی در جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بیهوشی در جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

بیهوشی جراحی بینی

جراحی بینی شامل مراحلی می باشد که در صورت انجام هر یک از این مرحله ها به شیوه درست جراحی بینی موفقیت آمیز پیش خواهد رفت.یکی از اقدامات مهم  بیهوشی درجراحی بینی  است که معمولا اکثریت جراحی های بینی به صورت بیهوشی عمومی انجام می گیرد مگر اینکه عمل با هدف برطرف کردن مشکلات کوچک انجام  بگیرد که معمولا آرام بخشی وریدی ویا بی حسی موضعی در نظر گرفته می شود.امروزه دارو های بیهوشی پیشرفت زیادی کرده اند به طوری که عوارض جانبی آنها کمتر و اثر گذاری انها چندین برابر شده است.

در جراحی بینی بیهوشی می تواند در سطوح مختلفی انجام شود. این بیهوشی می تواند شامل بیهوشی عمومی، بیحسی موضعی و آرامبخش ویریدی باشد. در جراحی بینی همیشه نیازی به بیهوشی کامل فرد نیست و در برخی موارد می توان به صورت سر پایی و تنها با بی حسی جراحی بینی را انجام داد البته این روش در همه جراحی ها قابل استفاده نیست و بسته به نوع جراحی و با صلاح دید پزشک قابل انجام است.

بیهوشی عمومی در جراحی بینی

در  این روش داروی بی هوشی از تریق تنفس و یا تزریق وارد بدن می شود و فرد کاملا بی هوش شده به طوری که برای تنفس باید از لوله های ایروی در نای فرد استفاده شود. بی هوشی به این روش بی خطر بوده و ریسک بالایی ندارد.این روش بیهوشی معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مدت زمان جراحی طولانی تر باشد و یا  فرد دارای شرایطی باشد که بیهوشی کامل روش موثر تری باشد.

بیهوشی با آرامبخش

در این روش داروی بیهوشی به فرد تزریق می شود . این بی هوشی به خواب عمیق شباهت دارد . برای جلوگیری از حس کردن درد حین جراحی از دارو های بی حسی موضعی نیز در بینی استفاده می شود. این نوع از بیهوشی شبیه خواب عمیق است و  در برخی موارد بیمار  ممکن است صدا ها را در این حالت احساس کند.

بی حسی موضعی

این روش بی هوشی معمولا به تنهایی در عمل بینی استفاده نمی شود. به دلیل ایجاد بی حسی و سستی در بیمار ،بیشتر در جراحی های محدود سرپایی مورد استفاده قرار می گیرد.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی بینی با بی حسی موضعی توصیه می شود این مقاله را بخوانید.

کدام روش بیهوشی مناسب تر است؟

به طور قطعی نمی توان گفت کدام روش روش مناسب تری است. انتخاب روش بیهوشی به روش و میزان پیچیدگی جراحی بینی و همچنین نظر پزشک بستگی دارد. به علاوه بیمار خود می تواند با توجه به شناختی که از بدن خود و عاداتی که دارد، در انتخاب روش بیهوشی خود در جراحی بینی به پزشک اطلاع دهد تا شیوه متناسب با بیمار برای بیهوشی انتخاب شود.

برای مثال در بیهوشی با آرامبخش به دلیل وجود هوشیاری در بیمار و گاها شنیدن صدای اطراف و ابزار های پزشکی، ممکن است باعث اضطراب بیمار شود و از لحاظ روانی برایش دشوار باشد.

انتخاب روش بی هوشی در جراحی بینی به شدت پیچیدگی و زمان جراحی نیز بستگی دارد و هر چه جراحی طولانی تر و پیچیده تر باشد پزشک استفاده از بی هوشی کامل را توصیه می کند. اما در جراحی های محدود تر که تغیرات کمتری باید اعمال شود، مثلا جراحی اصلاح نوک بینی، ممکن است پزشک بیهوشی با آرامبخش را توصیه کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع روش های جراحی بینی بخوانید.

بیهوشی در جراحی بینی

آیا بیهوشی عمومی خطر و یا عوارض دارد؟

ترس از جراحی بینی به مقدار کم طبیعی می باشد اما با توجه به پیشرفت های اخیر در جراحی های زیبایی و همچنین بالا بردن سطح کیفیت های داروهای بیهوشی و تخصص پزشکان بیهوشی و آموزش پرسنل و نظارت  و مانیتورینگ تمام در حین عمل امن بودن این جراحی بالا رفته است و به ماننند دهه های گذشت احتمال وقوع اتفاق ناگوار در حین عمل بینی و یا بعد از جراحی به حداقل ممکن رسیده است.

در صورتی می توان گفت که داروهای بیهوشی برای شما عوارض و یا خطری را ایجاد می کنند که شما به آنها حساسیت داشته باشید و این احتمال حتی با وجود داشتن تجربه موفق از بیهوشی  و یا بی حسی های موضعی امکان پذیر است و می تواند برای شما مشکل اسپاسم از نای و گلو را به وجود بیاورد که می تواند تنفس شما را مسدود کند.بیشتر این خطرات بسیار کوچک هستند و خیلی از آنها بعید است که اتفاق بیفتد مگر این که شما پیش زمینه ی بیماری قلبی یا مشکل تنفسی داشته باشید  و به همین دلیل است که باید قبل از جراحی پیش زمینه ای از سابقه بیماری های خود در اختیار جراح بینی خود بگذارید  و آزمایشات لازم را قبل از عمل بینی انجام بدهید.

بیهوشی موضعی :این عمل تنها در یک ناحیه کوچک انجام می گیرد و در محل مورد نظر تزریق می شود  و شما برای مدت کوتاهی  در این قسمت هیچ گونه احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت و معمولا برای روتوش های کوچک بینی این  روش استفاده می شود.

در انتها باید گفت پیش از جراحی با پزشک خود درباره روند جراحی و  شیوه بیهوشی حین عمل صحبت کنید تا از انتخاب پزشک در شیوه بیهوشی حین عمل آگاه باشید. برخی افراد به دلایل مختلفی از بیهوشی حین جراحی می ترسند. این ممکن است به دلیل تجربیات ناخوشایندی باشد که قبلا برای دیگران اتفاق افتاده است. اما این ترس ها بی اساس است. با انتخاب پزشک ماهر و مناسب که تجربه کافی در جراحی دارد می توانید این نگرانی ها را از بین ببرید و از انجام صحیح جراحی بینی خود مطمئن شوید.دکتر حسین ختمی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی می تواند شما را در انتخاب بهترین روش جراحی راهنمایی کند. می توانید با مطالعه درباره بهترین جراح بینی در اهواز اطلاعات جامع تری درباره جراحی بینی دست یابید. در ادامه می توانید سوالات خود را درباره انواع روش بیهوشی در جراحی بینی از دکتر حسین ختمی در بخش نظرات بپرسید.

راه های ارتباطی دکتر حسین ختمی

09378253132

09337078610

با تشکر مدیریت سایت دکتر حسین ختمی

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی