دکتر حسین ختمی » مراقبت های بعد از جراحی بینی » بهترین زمان برداشتن اسپلینت بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین زمان برداشتن اسپلینت بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

بعد از هر جراحی روند بهبودی با نکاتی که جراح بینی توصیه می کند رابطه مستقیمی دارد و این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است. استفاده از اسپلینت بینی یا گچ بینی یکی از اقدامات ضروری پس از عمل بینی است که به منظور محافظت از ساختار بینی، استخوان ها و کمک به ترمیم زخم های داخلی و خارجی بینی توسط پزشک انجام می شود. اما اغلب افراد با این سوال مواجه می شوند که بهترین زمان برداشتن اسپلینت بینی چه زمانی است؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و با انواع اسپلینت بینی و کارایی هر یک از آن ها آشنا شوید.

اسپلینت بینی (گچ بینی) چیست؟

اسپلینت یا گچ بینی یک آتل فلزی، پلاستیکی سیلیکونی است که پس از جراحی بینی برای محافظت از بینی استفاده می شود. همان طور که می دانید جراحی بینی یک روش تهاجمی است که در آن جراح اقدام به برداشتن بخش هایی از استخوان، غضروف و پوست بیمار می کند. به همین علت در هفته اول، بینی به شدت آسیب پذیر بوده و ممکن است در اثر ضربه دچار خونریزی شود. جراح پس از جراحی بینی، اسپلینت را با هدف محافظت از ساختار بینی و تسریع در روند ترمیم زخم ها استفاده می کند. گاهی اوقات پزشک علاوه بر گچ بینی که بر روی بینی بیمار قرار می گیرد از گچ بینی داخلی به منظور استحکام و تقویت ساختار بینی نیز استفاده می کند. توجه داشته باشید که زمان برداشتن اسپلینت بینی توسط پزشک و باتوجه به نوع جراحی و نوع اسپلینت (داخلی یا خارجی) تعیین می شود.

انواع اسپلینت بینی

اسپلیت ها بر اساس جنس و کاربردشان به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود، به طوری که بر اساس ماده ساخته شده به اسپلینت پلاستیکی، سیلیکون، آلمینیوم و مواد مشابه دسته بندی می شود. علاوه بر جنس گچ های بینی، پزشکان از دو نوع اسپلینت یا گچ بینی داخلی و خارجی استفاده می کنند که هریک کارایی متفاوتی دارند.

اسپلینت خارجی متداول ترین و پرکاربردترین نوع به شمار می رود که جهت حفظ فرم بینی بعد از جراحی و کاهش تورم استفاده می شود. علاوه بر این گچ بینی خارجی، بروز آسیب های احتمالی مانند عفونت و وارد شدن ضربه را کاهش می دهد. اسپلینت های داخلی به نسبت نوع خارجی کاربرد کمتری دارد و معمولا باتوجه به تشخیص پزشک و نیاز بیمار به عنوان پایه بعد از جراحی انحراف تیغه بینی (سپتوپلاستی) استفاده می شود. اسپلینت های داخلی علاوه بر ثبات و حفظ تیغه بینی به کاهش خونریزی و بهبود بافت های داخلی بینی کمک می کند.

مراقبت های قبل از برداشتن اسپلینت بینی

گچ بینی از ساختار و فرم بینی محافظت می کند، اما رعایت برخی نکات پیش از برداشتن اسپلینت داخلی یا خارجی بینی ضرورت دارد. اگر چه گچ بینی خارجی محکم است، اما در برابر ضربات شدید مقاومت بالایی ندارند. به همین علت توصیه می شود که از بینی خود در برابر ضربه یا فشار جلوگیری کرده و از حضور در مکان های شلوغ اجتناب کنید. علاوه بر این، در مدت زمانی که اسپلینت بر روی بینی شما قرار دارد باید از خیس شدن آن اجتناب کنید، زیرا خیس شدن گچ سبب شل شدن و از دست دادن استحکام آن می شود. توجه داشته باشید در صورت خیس یا شل شدن اسپلینت بینی از خارج کردن و یا دستکاری کردن آن خودداری کنید، زیرا ممکن است به بافت های داخلی بینی آسیب وارد کند.

زمان برداشتن اسپلینت بینی

میزان قرارگیری و روز برداشتن اسپلنت بینی بعد از جراحی بینی و با توج به شرایط جراحی توسط پزشک مشخص می شود. در واقع برداشتن گچ بینی زمان مشخصی ندارد و ممکن است برای هر فرد باتوجه به شرایط جسمی، روش جراحی و نوع اسپلینت بینی متفاوت باشد. با این حال اغلب پزشکان در یک بازه زمانی بر اساس نوع اسپلینت، اقدام به برداشتن گچ بینی می کنند که به شرح زیر است:

  • زمان برداشتن اسپلینت داخلی بینی: به طور معمول پزشک 3 الی 7 روز پس از جراحی اقدام به برداشتن اسپلینت داخلی بینی می کند.
  • زمان برداشتن اسپلینت خارجی بینی: اسپلینت های خارجی اصولا به مدت 10 تا 14 روز بر روی بینی قرار می گیرند و پس از این مدت توسط پزشک برداشته می شوند.

برداشتن اسپلینت داخل بینی درد دارد؟

اسپلینت های داخلی به نسبت اسپلینت های خارجی درد بیشتری دارد، اما میزان و شدت این درد به حدی کم است که برای همه افراد قابل تحمل است. در واقع اسپلینت های خارجی به دلیل ماهیت بیرونی که دارند به هنگام برداشتن دردی را ایجاد نکرده و یا ممکن است در برخی افراد درد خفیف یا فشار ایجاد کند. اما اسپلینت های داخلی در اغلب افراد با کمی درد همراه است نیازی به مسکن هم ندارد. توجه داشته باشید که بیمار نباید اقدام به دست زدن یا برداشتن اسپلینت های بینی کند، زیرا ممکن است سبب تغییر فرم بینی یا صدمه به بافت های آن شود.

مراقبت های بعد از برداشتن اسپلینت بینی

تورم یکی از شایع ترین اثرات جراحی بینی و همچنین برداشتن اسپلینت ها محسوب می شود که با مروز زمان برطرف می شود. با این حال برای کاهش تورم و کبودی می توانید از یخ استفاده کرده و همچنین از فعالیت های سنگین اجتناب کنید. همچنین، پزشک از چسب بینی برای حفظ ساختار بینی و تسریع در روند التیام زخم ها استفاده می کند که نحوه زدن چسب بینی معمولا توسط پزشک آموزش داده می شود. همچنین، جراح بینی پس از یک ماه روش ماساژ دادن بینی را آموزش می دهد که این کار موجب رفع شدن ورم بینی می شود. از آنجایی که وجود تورم بین شش تا نه ماه بعد از جراحی بینی متداول است، پزشکان توصیه می کنند که بیماران صبور باشند و نتیجه نهایی جراحی را یک سال پس از عمل مشاهده کنند.

کلام آخر

اسپلینت یا گچ بینی با قرار گرفتن به صورت صحیح باعث حفظ ساختار و فرم بینی می شوند. به طور کلی جنس اسپلینت ها از پلاستیک، سیلیکون، آلومینیوم یا مواد مشابه که وظیفه حفاظت از گودی بینی در مواقع بهبودی تیغه و حفره بینی دارند. علاوه بر جنس گچ بینی، آن ها بر اساس نوع جراحی و کارایی به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شوند.

اسپلینت های خارجی متداول تر از نوع داخلی آن بوده و اغلب برای حفظ استخوان بینی در برابر آسیب های فیزیکی استفاده می شود. در حالی که اسپلینت داخلی پس از جراحی های انحراف بینی به کار می رود. بهترین زمان برداشتن گچ بینی باتوجه به نوع اسپلینت، شرایط بیمار و نوع جراحی توسط پزشک تشخیص داده می شود. توصیه می شود در صورت خیس یا شل شدن گچ بینی از دست کاری کردن یا برداشتن اسپلینت خودداری کرده و هرچه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

اینجانب دکتر حسین ختمی در سال 1355 در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط را در تهران به پایان رسانده و در کنکور سال 73 با رتبه 150 رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردم در سال 1380 در مقطع دکترای عمومی فارغ التحصیل شدم پس از گذراندن دوران طرح و سربازی دوره تخصصی رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن را در دانشگاه کرمان شروع کرده و با کسب دانشنامه (بورد) تخصصی فارغ التحصیل شدم.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر ختمی